Książki i filmy


Blog o kulturze i nie tylko...

Benedict Cumberbatch – nowy idol?


Na wielkim ekranie pojawił się już wiele lat temu – najwcześniejsze filmy z jego udziałem to rok 2002 i 2003. Jednak serca widzów podbił przede wszystkim rolą ekscentrycznego Sherlocka Holmesa w serialu produkcji BBC z 2010 roku. Od kilku lat pierwszoplanowa rola Benedicta Cumberbatch’a w danym filmie jest dla wielu synonimem produkcji na wysokim poziomie.

Uroda czy trudne nazwisko?

Cucumber ( z ang. ogórek) to chyba najpopularniejsze przezwisko aktora - bynajmniej ze względu na jego podobieństwo do tego zielonego warzywa. To przez trudne w wymowie i zapamiętaniu nazwisko Cumberbatch. W sieci powstał nawet specjalny kompilator imion a’la Benedict, w którym możesz wygenerować własny pseudonim.

Jedno jest pewne – rzeszy fanek Benedict Cumberbatch nie zdobył swoją powalającą urodą. Jednak to właśnie dzięki niej miał szansę dostać wymagające role, które nie ograniczają się jedynie do łamania kobiecych serc. Dzięki wystającym kościom policzkowym, głębokiemu spojrzeniu czy wysokiemu wzrostowi może on wcielić się zarówno w postać superbohatera, szalonego detektywa, jak i naukowca z minionej epoki.

Aktor o wielu twarzach

Wydawało się, że po zagraniu Sherlocka Holmesa łatka ekscentrycznego detektywa przylgnie do niego na stałe. Nic bardziej mylnego. Aktor udowodnił, że może wcielić się w naprawdę różne postacie. Oto niektóre z najbardziej charakterystycznych filmowych wcieleń Cumberbatch’a z ostatnich lat:

- Sherlock Holmes z serialu „Sherlock” emitowanego od 2010 roku. Gra tam m.in. u boku filmowego Hobbita, czyli Martina Freemana.

- Khan – jedna z głównych postaci nowego wydania klasyku „W ciemność. Star Trek”.

- Alan Turing , czyli naukowiec z „Gry tajemni”. Człowiek, który pomaga złamać kod enigmy podczas II Wojny Światowej.

- Doktor Strange – fantastyczna postać z najnowszego filmu o tym samym tytule,. Powstałego na bazie komiksów Marvela.

Aktor za grę w „Grze tajemnic” był nominowany do Oskara. Do jego największych osiągnięć należy nagroda Emmy w kategorii najlepszy aktor w miniserialu lub filmie telewizyjnym za serial Sherlock. W tej samej kategorii zdobył również statuetkę Satelity.

Zdjęcie: https://www.flickr.com/photos/honeyfitz/

Free Website Template hand coded with by Download Website Templates